Instagrami must turg vol 2 #shadowban

Instagrami must turg vol 2 #shadowban

Instagrami must turg vol 2 #shadowban 1200 628 ITSERKKI

Instagrami musta turu üks lahutamatuid osasi on shadowban, mis lisab erinevaid piiranguid just su enda kasutajale. Oled pannud tähele, et su kasutajate kasv on langenud, inimesed enam ei näe sind või… mis värk üldse on.
Viimasel kuul on midagi juhtunud Instagrami kasutajatega, kellel jälgijate hulk on suurem, kui 10 000 inimest. Lausa paanikas ollakse sellepärast, et mis saab ja kuhu pöörduma peaks. Mis siis toimub?
Lühidalt, siin on üks näide paljudest ning ka üks huvitavamaid. Kasutaja on aktiivne, postitab oma tegemistest igapäevaselt ning kõik see on ka normaalne. Mitte midagi paljastavat ega halvustavat- vaid hoopis vastupidi toetab oma jälgijaid ja teeb nendega koostööd – jagades näpunäiteid jne.

Mis on shadowban

Eesti keeles oleks selle nimi varjatud keeld või kummitus keeld. Piirang, mida sa niisama tähele ei pane, vaid pead olema kursis oma statistikaga- pead uurima ja vaatama enda numbreid. Piiratakse kasutaja või tema sisu levimist Instagramis nii, et kasutaja ise ei pane seda tähele. Sellest tuleneb ka selline nimetus nagu varjatud/kummitus keeld.
Kuidas, see  väljendub sinu kasutajal ning millised vormid on üldse shadowbanil:

 • Jälgijate arv kahaneb
 • Pildid ja/või videod ei saa nii palju tähelepanu nagu ennem
 • Trellide (noun hastag / #) otsingus ei ilmu sinu pildid*

*Siin kohal peab olema väga teadlik, mida ja kuidas sa kasutad. Ei tohi kasutada surnud, kustutatud, keelatud, halvustavaid, a’la f4f/l4l jne ning ka erinevaid tage, mis on seotud loosimistega. Trellidega seotud piirangud on ühed levinumad ning inimesed üldjuhul neid tähele ka ei pane.
Oled tähele pannud, et kuidagi tuttav stsenaarium ning mida edasi teha? Suures pildis pole mitte midagi teha- oota ja ära tee seda, mida sa ennem tegid.

Kontrolli enda kasutajat

Googlest leiab mitmeid tasuta/tasulisi veebilehti, kus saab jälgida, kas sinu kasutaja on saanud eel pool mainitud piirangu(id) või ei www.instagramshadowbantester.com
Täpselt keegi ei oska öelda, millest tulenevalt on keegi saanud piirangud peale. Instagrami algorütmid muutuvad tihti ning täpsemalt, mis tegelikult toimub ei oska ka parimad öelda. Parimad oskavad ainult vältida seda, et neid piiranguid peale ei saaks.
2017. aastal tuli Instagram järgneva avaldusega välja: 
Ühesõnaga, Instagram otseselt ei julge kunagi väita/kinnitada, et neil eksisteerib selline asi. Vaid väidetakse, et esineb erinevaid probleeme ja tõrkeid. Kuid siin kohal peab olema adekvaatne ja aru saama, et platvorm, kus hastags on Nr. 1 meetod avastada maailma on teema natukene kahtlane ja irooniline.

Miks just see minuga juhtub?

Sellel võib olla mitmeid põhjuseid, miks just sina oled selle piirangu vääriline. Üks suurimaid ja üldisemaid põhjuseid on see, et sa lähed kasutajalepingu erinevate punktidega vastuollu. Ma arvan, et Eestis pole kedagi, kes selle läbi on lugenud.
Järgnevaid põhjuseid võib olla see, et kogukonnale ei meeldi, see mida sa postitad. Instagram on kogukonnapõhine ning kogu kaasatus ja erinevad võimalused, kuidas su kasutaja särada saab – on arvutatud sinu enda kogukonna baasil.

Kuidas vältida

Ära kasuta hastage, mis pole sinuga seotud või on blokeeritud

 • Mõned Instagrami hastagid on märgitud, kui mittesobilikud keskkonda (seksistlikud/halvustavad). Kindlasti pead silmas pidama seda, et kui kõik kasutavad seda hastagi, siis peatatakse ka selle kasutus mõneks ajaks.
  • 2019 lisatud ja keelatud hastagid Google Drive
  • Lisaks, ära kasuta #tasuta #giveaway jms.
 • Ära ületa Instagrami piire- sa lihtsalt ei taha teada, mida kõike Instagram võib teha.
  • Iga teatud liigutuse tegemiseks on Instagramis olemas luger– mitu korda sa midagi võid teha ja mitu korda sa oled eelnevalt teinud. Näiteks, kui sa oled viimase aasta aja jooksul kommenteerinud iga päev 10 pilti ja üks päev kommenteerid 100 pilti- siis see tundub ka minule kummaline.

Kuidas vabaneda

 • Unusta Instagram mõneks ajaks. Ära postita ega kommenteeri kedagi. Isegi mingitel juhtudel on soovituslik logida välja end seadmest. Lihtsalt naudi seda, mis tegelikult su ümber on ja mõtle, mida sa valesti oled teinud
 • Ära kasuta liiga palju ja erinevaid hastage. Maksimaalselt on võimalik kasutada iga postituse peale 30 erinevat. Kuid milleks peaks alati maksimaalselt ära kasutama seda? Ole optimaalne ja 15-20 on alati etem ning loob sulle paremat kaasatust!
 • Mõningatel juhtudel saab vabaneda piirangust nii, et sa eemaldad üleliigsed hastagid või kasutad samu hastage mida, oled ka eelnevates postitutstes kasutanud.

Kokkuvõteks

Üldiselt on lihtne vältida seda, et sulle piirangud peale pannakse. Selle asemel, et sa huupi postitad ja jagad oma koostööd söögi ette ja taha- tee midagi kasulikku ja jaga seda, mis tegelikult inimestele korda läheb. Keskendu enda (personaal)brändile.
Taiud, et sul on mingi piirang peal, siis ära peta süsteemi- Ta saab sellest aru, et sa lollitad teda.
Isiklikult oskan seda teemat kommenteerida ainult Facebooki vahendusel, kus olen saanud 100 korda banni. Ilmselt sellepärast, et ma eiran kõike seda, mida me eelnevalt ka välja tõin. Reeglid suures pildis on ikka samad :). Tuleb lihtsalt meeles pidada, et sa ei halvusta kedagi ning keegi kogukonnast ei repordiks sinu kohta.